Lymská borrelióza u psa a kočky

 

Lymská borrelióza je onemocnění přenášené především klíšťaty, ale mohou ji přenášet i komáři či jiný sající hmyz. Původcem onemocnění je bakterie spirálovitého tvaru Borrelia sensu lato, která se vyskytuje ve třech poddruzích: Borrelia garinii, Borrelia afzelii a Borrelia sensu stricto.

Onemocnění u psů a koček  postihuje více orgánových systémů, nejčastějí pohybový aparát, způsobuje akutní záněty kloubů. U psů se objeví náhlé kulhání, bolestivost a otok jednoho či více kloubů, u koček pozorujeme bolestivost a ztuhlost končetin. Zvíře může být unavenější, odmítat potravu a mít zvýšenou teplotu. Méně často dochází k postižení ledvin, srdce nebo nervové soustavy. Na rozdíl od člověka u zvířat jen velmi zřídka vyskytují červené kožní změny.

Léčba borreliózy je dlouhodobá a onemocnění může zanechat na orgánech a kloubech trvalé změny.

Preventivní opatření

Základem prevence je vakcinace. Moderní vakcína Borrelym3, kterou používáme u nás v ordinaci, chrání proti všem třem poddruhům Borrelií. Jedná se o univerzální vakcínu pro psy, kočky a koně. Po očkování vakcínou Borrelym3, dochází v těle zvířete k vytvoření specifických protilátek proti bílkovině nacházející se  na povrchu Borrelií. Infikované klíště při sání na zvířeti nasaje spolu s krví i protilátky a tyto už uvnitř klíštěte rozkládají přítomné Borrelie. Očkovaný pes nebo kočka tedy s Borreliemi nepřijde do kontaktu.

První očkování provádíme u štěnat či kotˇat tři týdny po dokončení  zakladního očkování, nebo kdykoliv v pozdějším věku . Po třech týdnech je nutné ještě jedno přeočkování a poté se očkuje vždy jednou ročně.

Dalším preventivním opatřením je používání antiparazitálních přípravků, zejména obojků nebo roztoků aplikovaných na kůži ve formě pipetek za krk. Tyto přípravky doporučujeme i u zvířat vakcinovaných proti Borrelióze, nebot´ Borrelióza není jediné , ale pouze nejčastější a nejznámější onemocnění přenášené klíštˇaty. Těchto onemocnění je celá řada, zatím se však  naštěstí většina z nich nevyskytuje v ČR. O to více je třeba dbát na prevenci při cestování se psem do zahraničí především do oblasti Středomoří. V ČR kromě Borreliózy mohou klíštˇata přenášet např. anaplazmózu či tularemii. Výhodou používání přípravků proti klíštˇatům je jejich současná účinnost proti blechám.

Důležitým opatřením je též důkladná prohlídka psa po každé procházce (nebo kočky po návratu z toulek), s cílem nalézt a odstranit všechna případná klíštˇata . K přenosu onemocnění z klíštěte na zvíře je totiž většinou potřeba 24-48 hodin, a pokud kliště do té doby odstraníme, snižujeme pravděpodobnost přenosu.

K vakcinaci Vás rádi uvítáme v naší ordinaci.