Péče o kotě
Očkování
Protilátky, které získá kotě v prvních hodinách po narození pasivně příjmem mateřského mleziva, chrání jeho organismus jen po dobu několika týdnů. Aby bylo kotě i nadále chráněno proti infekčním onemocněním, je nutné očkování, díky kterému si vytvoří protilátky vlastní. První očkování ještě není stoprocentní zárukou ochrany kotěte, musí být dodrženo celé doporučené očkovací schéma.
První očkování: v 8. – 9. týdnu proti kočičí rýmě, kaliciviróze a panleukopenii
(+ případně proti chlamydióze a infekční leukémii koček)
Druhé očkování: ve 12. – 13. týdnu proti kočičí rýmě, kaliciviróze, panleukopenii a vzteklině (+ případně proti chlamydióze a infekční leukémii koček)
Třetí očkování: v 16. – 17. týdnu - v případě očkování proti chlamydióze a infekční leukémii koček se vzteklina očkuje samostatně až jako třetí očkování
Pravidelné přeočkování proti těmto nemocem se provádí vždy po roce.
Odčervení
Odčervením se rozumí ošetření proti vnitřním parazitům, jako jsou škrkavky, měchovci, tasemnice a další. Larvami škrkavek a měchovců se mohou nakazit koťata sáním mateřského mléka nebo příjmem vajíček parazitů z prostředí. Vajíčka se dostávají do prostředí s trusem a ve vnějším prostředí jsou extrémně odolná a infekce schopná i několik let. Tasemnicemi se kočka nakazí pozřením tzv. mezihostitele, kterým je nejčastěji blecha.
Škrkavky, měchovci i tasemnice jsou paraziti nebezpeční nejen pro zvířata, ale i pro člověka, přičemž ohroženy jsou zejména malé děti, které jsou k infekci náchylnější a nemají ještě zažité hygienické návyky.
První odčervení – v 6. týdnu společně s matkou
Od 8. týdne do 4. měsíce věku se koťata odčervují po 14 dnech
Od 4. měsíce do půl roku po měsíci
Od půl roku po 3 měsících (po celý život kočky)
Ošetření proti vnějším parazitům
Mezi další parazity ohrožující kotě patří zejména blechy a klíšťata. Ošetření zahrnuje aplikaci speciální pipety na kůži zvířete. Většinu těchto přípravků je možné používat od 8. týdne věku kotěte.