Péče o štěně

Očkování

           Protilátky, které získá štěně v prvních hodinách po narození pasivně příjmem mateřského mleziva, chrání jeho organismus jen po dobu několika týdnů. Aby bylo štěně i nadále chráněno proti infekčním onemocněním,  je nutné očkování,  díky kterému si vytvoří protilátky vlastní. První očkování ještě není stoprocentní zárukou ochrany psa,  musí být dodrženo celé doporučené očkovací schéma.

  První očkování: v 6. týdnu (proti psince a parvoviróze) – většinou celý vrh štěňat najednou ještě u původního chovatele

  Druhé očkování: v 9. týdnu (proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater, psímu kašli a leptospiróze)

  Třetí očkování: ve 12. týdnu (proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater, psímu kašli, leptospiróze)

  Čtvrté očkování v 3. – 6. měsíci (proti vzteklině)

  Pravidelné přeočkování proti těmto nemocem se provádí vždy po roce.

Dále vzhledem k rostoucímu výskytu klíšťat doporučujeme očkování proti Lymské borelióze, které se provádí mimo hlavní sezónu výskytu klíšťat, tzn. v předjaří nebo na podzim. Po první aplikaci je nutné za tři týdny přeočkovat, další přeočkování se provádí vždy po roce.

Odčervení

Odčervením se rozumí ošetření proti vnitřním parazitům, jako jsou škrkavky, měchovci,  tasemnice a další. Larvami škrkavek a měchovců se mohou nakazit štěňata již v děloze přes placentu, případně po porodu mateřským mlékem nebo příjmem vajíček parazitů z prostředí. Vajíčka se dostávají do prostředí s trusem a ve vnějším prostředí jsou extrémně odolná a infekce schopná i několik let. Tasemnicemi se pes nakazí pozřením tzv. mezihostitele,  kterým je nejčastěji blecha.

Škrkavky, měchovci i tasemnice jsou paraziti nebezpeční nejen pro zvířata, ale i pro člověka,  přičemž ohroženy jsou zejména malé děti,  které jsou k infekci náchylnější a nemají ještě zažité hygienické návyky.

  První odčervení – v 4. - 5. týdnu společně s matkou

  Od 5. týdne do 4. měsíce věku se štěňata odčervují  po 14 dnech

  Od 4. měsíce do půl roku po měsíci

  Od půl roku po 3 měsících (po celý život psa)

Ošetření proti vnějším parazitům

Mezi další parazity ohrožující štěně patří zejména blechy a klíšťata. Ošetření zahrnuje aplikaci speciální pipety / spot on/ na kůži zvířete, nebo nasazení antiparazitárního obojku. Většinu těchto přípravků je možné používat od 8. týdne věku štěněte.

www.veterinamost.cz 

www.krmivamost.cz